Brexit

Hits: 130

Merhaba;

Sabah  bir kaos ortamı ile uyandık adeta. İngiltere (Birleşik Krallık) AB’den ayrılma yönündeki referandumunda sonuçlar %52 ayrılma yönünde kullanmıştı.

Sanki AB’nin, hatta dünyanın sonu gelmiş gibi davranılıyordu. Her zamanki gibi önce twitter’da hem iç ama özellikle de dış ülkelerdeki haber kaynaklarının ve bazı kişilerin yorumlarını okudum. Özellikle oy kullananların yaş gruplara dağılımı ve verdikleri oyların yönüne baktığımızda, birçok kişinin ortak görüşü yaşlı nüfusun Ab’den ayrılmayı desteklemesi yüzünden bu sonuca varıldığı şeklinde.

Bu ne kadar doğru, ne kadar yanlış tam olarak bilemiyorum ancak bana esas garip gelen İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki AB’de kalma yönündeki kararlılık. Kimsenin şu anda değinmediği ancak alttan alttan ısıtılan bir İskoçya’nın tekrar bağımsızlığını ilan etmesi ile Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti’nin birleşmesi meselesi var.

Henüz karar yeni ve bu kararın fiilen devreye girmesi de ortalama 2 yılı bulabilir. Zira öyle referandumda ayrılalım dediğiniz an AB’den kopamıyorsunuz. AB’ye girerken uygulanan süreç ve birçok anlaşmanın ters işlemlerinin yapılması gerekiyor. İşte burada Britanya’nın AB ile ilişkilerinin ne yönde olacağı ve model konuşuluyor. Acaba İsviçre modeli mi olacak yoksa Norveç modeli mi ? Ya da Türkiye gibi sadece Gümrük birliği tarzında ortak pazar kullanımı anlaşması mı yapılacak yoksa detayları özel olarak belirlenecek farklı bir statü mü tanınacak.

Her ne olursa olsun ben bu işin sonunda Britanya’nın pek zarar göreceğini düşünmüyorum. Zaten vize ve Para birimi anlamında birliğe dahil olmamışlardı, AB’nin bir üyesi olarak AB’nin aldığı tüm kararlar Britanya için bağlayıcı idi. Bu vasıta ile bu kararların bir bağlayıcılığı kalmayacak ve ekonomik ilişkilerle ilgili yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulacak. Britanya AB ile var olmadı, AB’den çıktığında da yok olması veya çok büyük darbe yemesi düşünülemez.

Ancak bu durum, kriz tellallarının, piyasada kısa şoklar yaratarak vurgun yapmak isteyen oyuncuların, politik olarak AB fikrine karşı olanların ekmeğine yağsürecek bir durum olarak kullanılabilir.

Bir de siyasi anlamdaki sonuçlarına ve gelişen olaylara bakacak olursak; Türkiye’de hiç de alışık olmadığımız bir şekilde Cameron saat 10:00’da bir basın toplantısı düzenleyerek istifasını sunacağını, Britanya’nın yeni düzenini kuracak ekibin başka bir ekip olması gerektiği söyledi. Eyyyyyy Cameron, sen kime nasıl bir bir mesaj vermek istiyorsun? Seni Millet seçmedi mi ? Neden koltuğu öyle ufak bir sıkıntıda bırakıyorsun? Sen paralel misin? Nesin ? Sahi, sen kimsin ya, kimsin?

 

Ohhh, bağırıp çağırıp rahatladıktan sonra; bu krizin kendi tarafımdaki etkilerine gelmek istedim. Sabah ilk gördüğüm haberlerden biri “Sterlin” ile ilgili idi. Düşüş kaçınılmazdı ve %10’a yakın kayıp vardı. naçizhane ben de Pound ile ödeme yapacağımdan dolayı; kzıımın eğitim ödemesinde yıllık 5000 TL gibi bir saving yaptım 🙂  Eh, artık kızımın istediği Macbook Air’i alabilirim.

Herkese sevgiler,

Ali Bulut

Levent, Istanbul

 

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar