Bu isimde bir karışıklık var : E-Arşiv (Faturası)

Hits: 15

Herkese Merhaba;

Biraz önce kontrol ettim; 49945 kullanıcı E-Fatura sistemine geçmiş durumda. E-Arşiv tarafında da 2500 civarında kullanıcı var.

Bugünkü yazımda aslında E-Fatura ve E-Arşiv (Faturası) adlandırmalarındaki çelişkiye değinmek istiyorum. Aslında GİB tarafı da bu adlandırmadan pek hoşnut değil ve 2. Entegratörler Kurulu Toplantısında Abdullah Kiraz Bey; kendisi bizzat bu isimlendirme konusunda yardımcı olunmasını ve E-Arşiv yerine başka bir isim bulmamızı/önermemizi rica etti.

Çünkü; E-Arşiv denince insanın aklına doğal olarak önce dokümanların elektronik olarak arşivlenmesi geliyor. O yüzden her yazımda mutlaka “E-Arşiv Faturası” şeklinde kullanmaya gayret gösteriyorum. Çünkü işin esası “Elektronik olarak düzenlenen, iletilen ve ibraz edilen FATURA”.

O günden bugüne ne zaman bu konu aklıma gelse aklımdan şöyle geçiyor :

E-Fatura, Elektronik Fatura ise; E-Arşiv Faturası E-Fatura (+) “Plus” ! ya da tam tersi. Burada isimlendirme stratejisinde ciddi bir hata var ve elimizde 2 tane “elektronik” ve format itibarı ile birbirinin tıpatıp benzeri 2 “farklı” fatura var gibi görünse de; sonuçta ikisi de FATURA! Hem de “ELEKTRONİK

Diğer ilginç yanı ise; bir faturanın tüm yaşam döngüsü GİB’in de içinde bulunduğu birçok aşamalı süreçten geçtiği halde; diğerinin “off-line” ortamda ve kullanıcı inisiyatifinde bırakılması ve sadece genel/özet bilgilerinin GİB’e raporlanması.

Bir de; E-Arşiv faturası kullanımına geçme zorunluluğunun sadece internet satışı ve 5 Milyon ciroya bağlanıyor olması.Ben işte burada farklı ve daha keskin bir öneri sunmak istiyorum …E-Arşiv’e geçişi daha tabana yayalım…

İşte benim önerim :

Tüm fatura kesen mükellefler faturalarını hiçbir limit  kısıtlamasına tabi kalmadan E-Arşiv Faturası olarak düzenlesinler ! Bu bir zorunluluk olsun.

Evet, bunun önündeki engel nedir ki ? Atılacak bu adım; elektronikleşen hayatımızda “hoş bir seda”dan öteye gitmeyecek ve diğer birçok yeniliğe alıştığımız gibi buna da hızlıca alışacağız, bundan eminim. Elli küsur özel entegratörümüz de fiyatlarını buna göre ayarlasınlar; kredi kartından GİB’e gönderilen fatura sayısı bazında otomatik ödeme yapılsın (her rapor gönderiminden sonra). Üyelikler online yapılsın, online sözleşme imzalansın, alıcı ve satıcı (yani hizmeti veren Özel entegratör) birbirini hiç görmeden internet üzerinden ve telefonla bu işlemi gerçekleştirip sisteme dahil olsun.

Peki E-Fatura ve E-Arşiv Faturası kavramları ne olacak ? Buna nasıl bir çözüm bulunabilir? Bu iki faturayı birleştirip tek potada nasıl eritebiliriz? Burada işler yukarıda belirttiğim gibi kolay değil, öncelikle bu iki yapının tek ortamda birleşmesi gerekiyor : ELEKTRONİK FATURA. “Arşiv” falan olmamalı, kafa karıştırıyor.

Sadece beyin cimnastiği yapıyorum, sizden de katkı bekliyorum.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Herkese İyi Çalışmalar!

Ali Bulut

9.02.2016

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar