E-Arşiv’e geçmekten kurtulabilir miyim ?

Merhaba;

Bazı firmalardan E-Arşiv geçişi ile alakalı çeşitli sorular geliyor ve sorunun özü şu :

E-Arşiv koşullarını sonradan yerine getiremez duruma gelirsem, geçiş zorunluluğu ortadan kalkar mı ?

Buna bezer birçok farklı şekilde sorular geliyor. bazıları denemek için web sitesinden satış yapıyorlar 2014 yılında. Sonradan web sitesini kapatıyorlar fakat çok cüz-i de olsa bir satış yapıyorlar.

Bu nedenle; GİB’e bu konuda bir soru ilettim ve :

Bazı müşterilerimiz, göstermelik de olsa bir web satışımız olsun diye açtıkları internet mağazalarını kapatacaklarını bildiriyorlar. Bunları kapattıkları anda e-arşiv zorunluluğu ortadan kalkar mı ?

NOT : 2014 yılı cirosu 5 milyon’un üzerindedir.

 

GİB’den gelen cevap şu şekildedir :

433 seri numaralı VUK Genel Tebliği 10. maddesindeki ”İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler, en geç 1/1/2016 tarihine kadar e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadır. Kapsama giren mükelleflerin belirlenen tarihten önce efatura ve e-arşiv başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir.” ifadeye istinaden iki şartı birlikte taşıyanlar e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadır. İnternet sitelerindeki satışın durdurulması e-arşiv uygulaması kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Buna göre davranılması gerekiyor, belirtilen şartlar bir kez olsun sağlanmışsa; zorunluluktan kurtulmak mümkün değil !

Daha fazla bilgi için :ali@alibulut.com.tr

Ali Bulut

15.10.2016

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar