E-Defter’leri de Özel Entegratörler İmzalayabilecek !

Hits: 181

Merhaba;

Çok uzun zamandır hem Özel Entegratörleri hem de mükellefleri meşgul eden bir konu daha GİB’in planları arasına alınmış görünüyor. Hem operasyonel zorluklar hem de GİB’in mükellef defterlerine mükellefler tarafından ibraz edilemediği durumlar nedeniyle; E-Defter kullanıcılarının E-Defter ve Berat dosyalarını, tıpkı E-Fatura ve E-Arşiv Faturasında olduğu gibi mükellefin yetki verdiği özel entegratör firmalar kendi mali mührü ile imzalayabilecek !

Ek olarak bu defter ve beratlar, Özel entegratörler tarafında saklama hizmeti alan mükellefler için kendi saklama alanlarında saklanabilecek.

Dediğim gibi, bu karar 2 yöneden çok önemli :

1- Her ay, özel entegratörlerin mükelleflerin sistemine bağlanıp gerektiğinde uzaktan erişip e-defter ve berat oluşturmadaki sorunlarla ilgilenmesine ek olarak; bu belgelerin imzalarının mükellef mali mührü ile yapılması gerektiği için bu süreci de takip ve kontrol etmek zorunda kalıyorlardı. Oysa ki; bu yeni yetki ile özel entegratörler sadece ilgili datayı yine mükellefin lokalinde veya kendi sistemlerinde oluşturup, imza ve gönderim işlemlerini sadece özel entegratör sistemlerinden tek bir noktadan imzalayıp gönderebilecek ve durum takibini de yine buradan yapabilecek. BU haliyle E-Defter tamamı ile “Bulut’a” taşınmış olacak

2- Mükellefin kapanması, ulaşılamaması veya kriminal durumlarda e-defter kopyaları özel entegratörler tarafından da saklandığı için, GİB yukardaki gerekli hallerde bu bilgilere daha rahat erişebilecek.

 

İkinci madde bazı mükellefler için sıkıntı yaratabilir mi bilmiyorum, ancak henüz tam olarak karar verilmiş olmasa da; bence GİB bu konuda acilen adım atmak istiyor ve tüm hazırlıklarını da tamamlamış/tamamlamak üzere.

 

Gelişmeler için takipte kalın.

Teşekkürler.

Ali Bulut

Bostancı

 

 

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar