E-Fatura Uygulaması-Gümrük İşlemleri Klavuzu (17-10-2016)

Hits: 347

Merhabalar;

Gİb’in İstanbul’da FIT’nin düzenlmiş olduğu etkinlikteki istişareleri ve diğer ilgili kişi, firma ve kurumlardan gelen bilgiler doğrultusunda; Gümrük İşlemleri Klavuzunda çeşitli değişiklikler yapıldı.

GİB bu değişiklikleri geçtiğimiz gün yaptığı duyuru ile paylaştı. Taslağın PDF haline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz :

http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/e-Fatura_Uygulamasi_gumruk_islemleri_Kilavuzu.pdf

 

Burada benim özellikle gözüme çarpan 2 senaryo var ve bence de uygulama tarafında, işleri durdurabilecek, gecikmelere sebep olabilecek; kısacası gümrükçülere ve malı ihrac edenlere saç-baş yolduracak olan bu iki senaryoda gelen uyarılar doğrultusunda değişikliklere gidilmiş. Bu iyi bir şey.

Bunlar ;

Senaryo 2) Bir faturada mal kalemlerinden, bir kısmının yurt dışına çıkması ama bir kısmının henüz çıkmaması durumunda yurt dışına çıkmayan kalemlerin daha sonra çıkacağının belli olması durumunda; Örnek: Bir faturada yer alan 100 kalem maldan 70 kaleminin yurt dışına çıkması ama 30 kaleminin henüz çıkmaması durumunda bu 30 kalemin daha sonra sonra çıkacağı belli ise; Eylem: GTB tarafından tüm kalemler çıktıktan sonra kabul uygulama yanıtı dönülecektir

ve;

Senaryo 4) E-fatura GTB sistemine düştükten sonra faturadaki kalemlerden bir kısmının Gümrük Çıkış Beyannamesine konu edilip yurt dışı çıkışı yapıldığı halde bir kısmının GTB tarafından kabul edilmemesi veya mükellefin bır kısım malın ihracatından vazgeçmek istemesi durumunda; Eylem: GTB tarafından kısmi iade uygulama yanıtı dönülecektir. ( Burada GTB tarafından dönülen kısmi iade uygulama yanıtı iade faturası gibi kabul edilecek ve kısmi iade uygulama yanıtının alıcının posta kutusuna düştüğü dönem defter kayıtlarına alınacaktır.)

Kısmi kabul edilen ve GÇB’ye konu edilen faturaların tamamen mi yoksa kısmi olarak mı kabul/red edileceği bir muammaya dönüşmüştü. Toplantılarda mükelleflerden her iki yönde de istekler geliyordu. Zanırım GİB GTB ile de görüşerek en son bu yönde karar kıldı.

Zaman daralıyor, yazılım tarafında gerekli aksiyonlar alınmadıysa artık almaya başlamanın sırasıdır. Zarf, fatura ve uygulama yanıtlarının yapısındaki değişikliklerin geliştirilmesi gerekiyor.

Bunun yanında; portali olan veya on-premise usulü çalışan (doğrudan entegrasyon) firmaların ilgili fatura akışları ve takip ekranlarında da yine ek geliştirme ihtiyaçları doğacaktır.

 

Son olarak; erteleme bekleyenler için kötü bir haberim var : ERTELEME KESİNLİKLE YOK ! 1.1.2017’de eğer E-fatura kullanıcısıysanız ve ihracaat faturası kesecekseniz, bu faturanın E-FATURA  OLMASI  “Z-O-R-U-N-L-U”!!!

Herkese kolay gelsin

Ali Bulut

ali@alibulut.com.tr

NOT: izinsiz alıntı yapılması veya yayınlanması yasaktır !

 

 

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar