E-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Klavuzu Yayınlandı! (03-11-2016)

Hits: 257

Merhaba;

GİB sonunda E-fatura Gümrük İşlemleri Klavuzunun son halini sitesinden duyurdu. Klavuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/Gumruk_Islemleri_Kilavuzu_Versiyon_1.0.pdf

Böylece, önümüzde 2 aylık bir süre kaldı, 1.1.2017 tarihinden itibaren E-fatura mükellefleri, kesecekleri İhracaat faturaları ile Tx-Free faturalarını E-Fatura olarak ve bugün açıklanan klavuzdaki yönergelere uygun olarak düzenlemek zorundalar!

Özel entegratörlerin bu konuda sistemlerini acilen düzeltmesi gerekirken, direk entegrasyon ile efatura sisteminde olan firmaların da hizmeti veren firmalardan ilgili değişiklikleri biran önce yapıp yılbaşına yetiştirmeleri gerekiyor.

Peki testler nasıl yapılacak? Bu konuda bence biraz muallaklık var ve test konusunda  (komple tüm partilerin işin içinde olabileceği şekildeki bir testtten bahsediyorum) firmalara yardımcı olunması gerekiyor. GİB bu konuda herhangi bir ortam hazırladı mı bilemiyorum, öğrenmeye çalışacağım. (Klavuzda “test” diye ararsanız, test ile iligli hiçbir içeriğin olmadığını göreceksiniz. belki de GİB bu konuda ayrı bir bilgilendirme yapmayı planlıyordur)

Test olayından dolayı, süreçleri iyi tasarlayamayan firmaların yılın ilk günlerinde büyük sorunlar yaşayacağı malum. GİB  ve GTB de bence kendisini bu konuda gelecek bir sürü talebe ve çağrıya hazırlasın. Bu sistemde çıkacak sorunların sadece foruma yazılarak ve cevaplanarak çözülemiyeceği aşikar çünkü ihracaat işi bu kadar beklemeyi kaldırmaz, firmalar ve dolayısıyla ülke ekonomisi çok büyük zarar görebilir.

Aklınızdaki soruları email ile bana ulaştırabilir ve GİB tarafından yanıtlarının verilmesini sağlayabilirsiniz.

Herkese kolay gelsin.

Ali Bulut

ali@alibulut.com.tr

Şişli

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar