E-Fatura ve E-Defter vs. Kış Saati

Hits: 35

Merhaba;

Mutlaka hepiniz biliyorsunuz, 25 Ekim’de kış saati uygulaması devreye girecek ve saatler bir saat geri alıncak….. tı…

Evet, aslında dünyadaki büyük bir kısım ülkenin yaptığı bu uygulamayı Türkiye de uzun süredir uyguluyor ve bu şekilde hem elektrik tasarrufu hem de daha verimli çalışma sağlanıyor.

Ancaaaaaakkkk. Meşhur ve şimdiden bir çok şeyi değiştireceği apaçık ortada olan 1 Kasım seçimleri için/yüzünden; Türkiye bir anda bu uygulamayı 10-15 gün erteleme kararı aldı. Ne kadar güzel değil mi ?

Bu işin işletim sistemleri vs. gibi taraflardaki etkilerini konuşmak benim işim değil, azıcık fikrim de olsa;  bu konuyla direk ilgilenenlere bırakmak en doğrusu.

E-Fatura ve E-Defter Sunucuları Nasıl Etkilenecek ?

Eğer Entegrasyon veya özel Entegratör yöntemlerinden birini kullanıyorsanız; faturalarınızın “müteselsilliği” konusunda az da olsa endişe duymanız gerekli mi ?

CEVAP : Hem E-Fatura, hem de E-Defter konusunda endişelenmeye gerek yok. Geçiş saat 04:00’de saatler 1 saat geriye alınarak yapılacağı için; gün atlaması yaşanmayacak ve müteselsillik bozulmayacak.

Buradaki tek konu; gönderim “ZAMANI”, “LOG KAYDI”, “KAYIT ZAMANI” vs gibi geçiş sırasına denk gelen bazı raporlama ve ileride listelemede/denetlemede kullanılacak verilerin birbiri üzerine gelme olasılığı. Yani aslında aralarında 1 saatlik zaman farkı olan işlemler sanki hemen hemen aynı zamanlarda olmuş gibi görünecek.

Örneğin faturalarını o saatlerde oluşturup gönderenler için, oluşturma zamanları ile gönderim zamanları 1 saatlik dilim için içiçe geçmiş olacak.

Peki çözüm nedir?

Yorumlarınızı bekliyorum…

Ali Bulut

ali@alibulut.com.tr

21.10.2016

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar