E-İrsaliye’ye Kısa Bir Bakış – (21-11-2016)- Mutlaka Bilinmesi Gerekenler !

Hits: 503

Merhaba;

Tam da ISIS’in (http://www.isisbilisim.com.tr ) E-İrsaliye ve İhracaat E-faturaları ile ilgili seminerinde GİB yetkilileri Engin Uysal ve Abdullah Kiraz‘ı dinliyorduk ki; açıklama geldi ve E-İrsaliye Taslak Paketinin o gün (18-11-2016) yayınlanacağını belirttiler.

Daha önce bu konuda bilgi verilmişti, E-İrsaliye 1.1.2017 itibari ile “Gönüllülük” usülü başlatılacaktı.

İsterseniz şöyle kısa kısa notlar halinde E-İrsaliye’ye bakalım :

1- E-İrsaliye, tıpkı E-fatura gibi kapalı devre olacak. Yani, E-İrsaliye’ye geçen biri, ancak yine E-İrsaliye’de olan başka birine E-İrsaliye düzenleyebilecek

2- E-İrsaliye; “Sevk İrsaliyesi-Dispatch Advice” olarak tanımlanıyor. Yani tüm mal sevklerinizde kullanacaksınız

3- Malın gittiği firma/kişi E-İrsaliye’de değilse, yine kağıt irsaliye kesmeye devam edeceksiniz.

4- E-İrsaliye belgesi de UBL-TR formatında olacak ve XAdES  Mali Mühür/E-İmza ile imzalanacak

5- UBL Versiyonu olarak 2.1 kullanılacak. Hali hazırdaki pakette güncelleme yapıldı.

tablo-1

tablo-2

6- Burada UBL özelleştirme numarasında “TR1.2.1” kullanılacak. Burası önemli..

7- UBL’deki Senaryo kısmına “TEMELSEVKIRSALIYESI” yazılacak. Böylece hayatımıza yeni bir senaryo tanımı daha giriyor. Kod listeleri buna göre güncellendi.

8- Sevk irsaliye seri ve sıra numarası mantığı da tıpkı E-fatura ve E-Arşiv faturalarında olduğu gibi 3 karakter Seri, 4 hane Yıl ve 9 haneli sıra numarası olmak ve müteselsilliği korumak şartı ile istenildiği kadar seri-sıra numarası kullanılabilecek.

9- Aynı şekilde İrsaliye’nin tipini de belirtiyoruz.

10- Birçok farklı E-İrsaliye senaryosu öngörülmüş. Bunlar :

a) Temel e-İrsaliye

b) Kısmi Gönderim İçeren e-İrsaliye

c) Farklı Tarafların Bulunduğu e-İrsaliye

11- Ayrıca E-irsaliyelere dönülecek yanıtlar da farklı şekillerde olabilir :

a) Bütün Sevkiyatı Kabul Eden e-İrsaliye Yanıtı

b) Şikayet İçeren e-İrsaliye Yanıtı

c) Hasarlı Ürünleri Bildiren e-İrsaliye Yanıtı

d) Fazla/Eksik Ürünlerin Bildirilmesine Dair e-İrsaliye Yanıtı

10 ve 11’inci maddelerle ilgili ekteki dökümanı okumanızı tavsiye ediyorum. Buradaki senaryoların bazılarının gerçek hayatla bağlarının kurularak iyice incelenmesi ve varsa gerekli değişikliklerin zaman geçirmeden yapılması gerekiyor.

NOT : Burada çok önemli bir konu dikkatten kaçmasın : E-İrsaliye’de “RED” diye bir senaryo yok! Bu konuda GİB yetkililerine bazı konular iletildi, buna göre senaryolar incelenecek tabii ki. henüz daha sistem zorunlu hale getirilmediği için, bu tür sorunlara çözüm bulunması için zamanımız var!

ubl-tr-irsaliye-v-0-1

ubl-tr-temel-irsaliye-senaryosu-v-0-1

ubl-tr-irsaliye-yaniti-v-0-1

NASIL İŞLEYECEK ?

Peki irsaliyemizi kağıt olarak düzenlediğimizde, bunun aslını ve bir kopyasını taşıyan kişiye veriyorduk, denetim esnasında bu belgeler ibraz edilerek taşınılan malın ve gittiği yerin bilgileri ile ilgili bilgilere denetim yapan kişiler rahatça erişiyorlardı.

E-İrsaliyede de düzenlene e-irsaliyenin bir çıktısı araca verilebilir ancak artık yollarda tabletlerle aracınızın plakası ve şoförün TCKimlik bilgisi kontrol edilerek, e-irsaliyenize ulaşılıp anında araç içerisindeki mala ilişkin bilgilere ve alıcı/firma bilgilerine ulaşılabilecek.

Bunun yanında ileride güzergah bilgisi de e-irsaliye içerisine eklenerek; yollara konulacak kameralarla araç plakaları okunup anında o aracın e-irsaliyesine erişilip güzergah bilgisi kontrol edilerek, o aracın güzergah dışında gidip gitmediği ve olası bir kanunsuz mal taşıma/sevkiyatı tesbit edilebilecek veya güzergah dışına çıktığı için hemen ilk kontrol noktasında bu araç denetime alınabilecek. Kulağa hem hoş geliyor hem de biraz insanı ürkütüyor olabilir; ürkütmesinin nedeni sistemin tam randımanlı işlememsi sonucunda oluşabilecek mağduriyetler.

Şimdilik bu yazımızı sonlandıralım. E-İrsaliye ile ilgili detaylara önümüzdeki günlerde gireceğiz ve bilgilendirmelere devam edeceğiz.

Herhangi bir sorunuz veya eklemek/düzeltmek istediğiniz konular olursa bana oluşabilirsiniz : ali@alibulut.com.tr

Herkese kolay gelsin,

E-İrsaliye hayırlı olsun!

Ali Bulut

http://alibulut.com.tr

Şişli

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar