Hurafeler ! (E-Dönüşüm)

Hits: 23

Merhaba;

Bugün, son 2 yılda karşılaştığım bazı yanlış bilgilerin nasıl kulaktan kulağa dolaştığı ile ilgili örnekler vermek istiyorum. Tabi bu örnekler genelde E-Dönüşüm yani, E-Fatura, E-Defter ve E-Arşiv ile ilgili olacak.

Bu tür hurafe diyeceğim fakat genelde yayınlanan tebliğler ve klavuzlar okunmadan, dost sohbeti esnasında veya kendi düşüncesine göre varılan birtakım yargıların gerçekmiş gibi dillendirilmesi şeklinde tezahür ediyor.

İlk örnek E-Fatura’dan : Biz kapsama girmiyoruz !

Yukardaki kapsam konusu,  genelde muhasebecilerinden/mali müşavirlerinden görüş alıp hatalı bilgi alan mükellef adaylarının sıkça söylediği bir bilgi. Mali müşavirleri ya tebliği tam okumamış (hala!) ya da tebliği üstün körü okuduğu için can alıcı kelime ve ifadeleri atlamış!

Yine E-Faturadan Gelsin :

E-Fatura’ya gönder dedik, bizim sistemde sorun yok !

Evet, tabii ki yok. Gönder tuşuna basıp gönderdiğin zaman zaten herhangi bir hata olma olasılığı yok, o e-fatura kesinlikle karşıya gider ! Daha fazla yorum yapmaya gerek yok sanırım.

Bir de bu durumun tam tersi var :

Bize gelen e-faturanız yok !

Oysa ki; faturanın durum kodu :1220.Yani diyor ki : Fatura GİB’e, ordan da alıcısına ulaşmış, alıcı sorunsuz bir şekilde faturayı almış fakat aldığına dair Sistem yanıtını dönmemiş, HEDEFTEN SİSTEM YANITI BEKLİYOR durumunda e-fatura zarfı 🙂

Son bir e-fatura örneği daha :

Döküman bulunan adrese gönderilemedi!

Burada ise; e-fatura alıcısının sistemine GİB tarafından ulaşılamıyor, yani bildiğiniz sistem çalışmıyor ! Ancak, kimsenin de bir el atıp sistemi düzeltmeye niyeti yok!. Durum kodu 1210, 3 kez daha deneme yapıldıktan sonra 1215 koduna dönüşüyor. Alıcının sistemi 1 hafta boyunca bu şekilde kalabiliyor. Ne alıcı, ne alıcıya hizmet veren bilişim firması ne de GİB bu konuda zorlayıcı bir aksiyon almıyor ne yazık ki. Olan zavallı fatura göndericiye oluyor, acil alması gereken ödemeyi alamıyor, üstüne üstlük faturanın günü bile geçebiliyor.. Of ki offff!!!

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar