İhracaat E-faturalarında Gümrük’lerin Rolü ve Sorumlulukları-1

Hits: 271

Merhaba;

Malum, çok yakın bir zaman önce, yeni Gümrük İşlemleri Klavuzu Taslağı GİB tarafından yayınlandı. Biliyorum, herkes ihracaat fautraları E-fatura olursa, E-fatura alıcısına yurtdışındaki muhatabın mı yazılacağı konusunda bir tür kafa karışıklığı yaşıyor.

Özel Entegratörler ve nispeten bu klavuzları takip edip, detaylıca okuyarak takip edenleri dışarda tutarak söylüyorum; son kullanıcı dediğimiz mükellef firmalar hakikaten bu konuda tam olarak yeterli bir bilgiye sahip değiller.

Şöyle başlayalım; sorular sorup, cevaplarını bulmaya çalışalım :

1- Ben İhracaat faturamı E-fatura olarak “KİME” keseceğim?

YANIT : AccountingCustomerParty kısmına Gümrük ve Ticaret bakanlığı, BuyerCustomerParty alanına da malın alımını yapan yurtdışındaki firma/kişi bilgileri belirtilecek. Yani aslında bizim Faturanın kesildiği firma/kurum ile Malın Satın Alan firma/kurum bilgileri ayrı ayrı girilecek.

2- E-Fatura’nın ne zaman geçerli olduğunu anlıyorum?

YANIT : İşte, “Zurnanın Zırt Dediği Yer” diye tabir edilen kısım da burası. Burada birden fazla Senaryo var. Klavuzda bu senaryolar açıkça belirtilmiş. Gelin bu senaryolara beraber bakalım :

Senaryo 1) E-fatura Gümrük Bakanlığı sistemine düştükten ve faturadaki kalemlerin GTB tarafından kontrolü gerçekleştikten sonra uygun görülürse GÇB ‘ye konu edilip malların çıkışı gerçekleşecek ve GÇB kapatılması

Eylem:GTB tarafından kabul uygulama yanıtı dönülecektir.

Senaryo 2) Bir faturada mal kalemlerinden, bir kısım kaleminin çıkması ama bir kısım kalemlerin henüz çıkmaması durumunda çıkmayan kalemlerin sonra çıkacağı belli olaması. Örnek: Bir faturada 100 kalem maldan 70 kaleminin çıkması ama 30 kaleminin henüz çıkmaması durumunda bu 30 kalemin sonra çıkacağı belli

Eylem: GTB tarafından tüm kalemler çıktıktan sonra kabul uygulama yanıtı dönülecektir.

Senaryo 3) E-fatura Gümrük Bakanlığı sistemine düştükten sonra faturadaki kalemlerden hiçbiri GÇB’ye konu edilmeden GTB tarafından kabul görmemesi

Eylem: GTB tarafından red uygulama yanıtı dönülecek, bu yanıt üzerine mükellef yeni bir fatura düzenleyerek tekrar gönderecektir.

Senaryo 4) E-fatura Gümrük Bakanlığı sistemine düştükten sonra faturadaki kalemlerden bir kısmının GÇB’ye konu edilip çıkışı yapıldığı halde bir kısmının GTB tarafından kabul edilmemesi veya mükellefin bır kısım malın ihracatından vazgeçmek istemesi

Eylem: GTB tarafından kısmi iade uygulama yanıtı dönülecektir. ( Burada GTB tarafından dönülen kısmi iade uygulama yanıtı iade faturası gibi kabul edilecek ve kısmi iade uygulama yanıtının alıcının posta kutusuna düştüğü dönem defter kayıtlarına alınacaktır.)

NOT : Uygulama yanıtı bilgilerinde ProfileID: IHRACAT girilmelidir.

Yukarda anlatıldığı üzere, GTB (Gümrük ve Ticaret Bakanlığı)’nin rolü çok önemli ve GÇB’nin kapatılabilmesi için; 23 Haneli referans numarasının verilmesi ve akabinde de kontrollerin yapılarak çıkışın yapılmasına izni gerekiyor.

Bu konuda, bir sonraki yazımda daha fazla detay vermeye ve aklımıza takılan soruları cevaplamaya çalışacağım.

Herkese kolay gelsin.

Ali Bulut

ali@alibulut.com.tr

Http://alibulut.com.tr

Şişli

NOT : Bu yazının orjinali Http://alibulut.com.tr sitesinde yayınlanmıştır. İzinsiz alıntı yapılamaz ve yayınlanamaz!

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar