İhracaatta E-Fatura 1 Temmuz'da Başlıyor ! (GİB Duyurusu)

Hits: 65

Merhaba;
16 Haziran 2017 tarihli GİB duyurusu ile ( http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/ihracat_duyuru_16062017.pdf )
1 Temmuz 2017 tarihinde zorunlu hale gelecek olan İhracaat işlemlerinde E-Fatura kullanma zorunluluğu hakkında uyarılar yapılmakta ve mükelleflere TEST ve CANLI ortamları daha etkin kullanmaları tavsiye edilmekte.
Geçen seferki Özel Entegratörler toplantısında GİB yetkililerinin verdiği bilgiden; 17000 mükellef olmasına karşın bunlardan sadece 20 civarındaki firmanın canlı ortamı kullanmaya başladığı ve bunun da 1 Temmuz’daki geçişi zora soktuğu belirtiliyordu. Herkes bir erteleme veya ihtiyari geçiş gibi kararlar beklerken, sanırım GTB’nin de bastırması yüzünden bu erteleme çıkmadı.
Sorunların hala devam ettiği E-fatura sürecinde (İhracaat için), özellikle GTB tarafındaki aksaklıklar ve sorunların yavaş çözümü, mükelleflerin bu sisteme geçişini engelleyen en önemli faktör. Her ne kadar GİB duyurusunda bu belirtilmese de; şu anda canlıya geçmiş olan birçok firma, özel entegratörleri vasıtasıyla, ortaya çıkan sorunları bazen manuel olarak bazen de sistemlerinde ekstra yeni ara süreçler yaratarak gidermeye çalışmaktalar.
Tabii burada bahsettiğimiz ihracaat ve işlemlerin saatlik gecikmeleri bile, gemi uçak veya tır ile yapılan ihracaatların çok büyük oranda zarar görmesine yol açabiliyor.
Peki; şu ana kadar her anlamda “altın” madalyaya layık görülen e-dönüşümün yıldızı Efatura, nasıl oluyor da ihracaat tarafında bekleneni veremiyor? Bunun yanıtı çok basit : Bu alanda GİB tek oyuncu değil, yanında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (GTB) var. Hem GTB tarafındaki çalışanların e-dönüşüm süreçlerine adaptasyonu, hem de GTB’nin sistem ve süreçleri; e-fatura akışını bir nevi baltalamakta ve kullanıcılara birçok ek sorunlar yaratmaktadır.
GİB ve GTB’nin bu konuda her anlamda uyumlu çalışıyor ve çıkan sorunlara çok hızlı cevap veriyor olması gerekiyor. Aksi taktirde 1 Temmuz 2017, 15 Temmuz darbesi gibi bir darbe olabailir e-fatura sistemine (mecazi anlamda kullandım, sayın savcılar kıllanmasın 🙂 )
1 Temmuz’da ortalık baya şenlenecek görünüyor..
Herkese kolay gelsin.
Ali Bulut
Kağıthane/IST.

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar