Ne Olacak Bu ÖKC Kullananların Hali?

Hits: 340

Merhaba;

Hemen telaşlanmayın; yeni bir tebliğ vs yayınlanmadı, en son bildiğiniz kanun, tebliğ ve yönetmelikler geçerli. Ancak; bugün ÖKC konusunda daha önce bazen birebir konuşmalarımda, bazen de yazılarımla belirttiğim bir konuyu burada daha etraflıca aktarmak niyetindeyim.

ÖKC deyince bildiğimiz gibi “Yeni Nesil Yazar Kasa” geliyor aklımıza. GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) basit yazar kasaların yeni nesil kasalarla değiştirilmesi konusunda tebliğ yayınlamış ve geçiş adımlarını ve zamanlamalarını da bu tebliğlerde belirtmişti (Buradan ilgili tebliğlere ulaşabilirsiniz : http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/odeme-kaydedici-cihazlar-hakkinda-yeni-nesil-odeme-kaydedici )

GİB’in son 5-6 yıldaki E-Dönüşüm hamleleri, yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasında gösterdiği çaba hakikaten takdire şayan. İşte bu stratejisi ile özellikle yazar kasalar konusundaki izlediği yol benim açımdan biraz çelişkili geliyor : Bir yandan kağıtsız, online fatura/belge işlemlerini yaymaya çalışırken, diğer yandan sadece kağıda bağımlılık değil, bir de “Donanım” bağımlı çözümleri piyasada tutmaya, hatta bu konuda ekstra yatırım yapılmasını gerekecek ve maliyetleri arttıracak ÖKC gibi çözümlerde ısrar etmeyi düşünmek.. Bu iki stratejiden birinde sorun olduğunu düşünüyorum.

Yazar kasanın tümden kaldırılmasından bahsetmiyorum, bunun bir “Zorunluluk” olarak dayatılmasından bahsediyorum. Oysa ki; yazar kasa konusunda bu tür bir zorlama yapılacağına; “E-Arşiv Faturası” gibi elinde süper etkili bir silahın varken; E-Arşiv Faturasına geçen mükelleflerin yazar kasa kullanmasınıbelirli kurallara bağlayan bir takım düzenlemeler yapılabilir. Buradaki amaç, kesilen fiş/fatura ile alınan ödemenin birleştirilmesi ise; bunu yapmanın başka yolları da var.

Son 3-4 yıldır dünyada ve özellikle de Türkiye’de “Online/Mobil Ödeme Sistemleri” pazar paylarını arttırmaya başladı. Bu hizmeti veren kuruluşların, temazsız kart okutarak tahsilat alma veya online kredi kartı tahsilatı vs gibi çözümlerinin yanında, ek donanımlar sağlayarak çeşitli çözümleri sektörüne göre sunan birçok kuruluş mevcut. Yurtdışında aynı işi yapan firmalara baktığımızda, bu işin öncülerinin 20 Milyar Dolar gibi cirolara ulaştığını ve milyonlarca “Merchant-Üye İş Yeri”nin bu sistemleri kullandığını görüyoruz ve neden Türkiye’de de aynı rakamlara ulaşmayalım diye içimizden düşünüyoruz.

Bir POS olmadan mobil telefonları yardımı ile tahsilat yapan iş yerlerinin, ayrıca bir daha yazar kasadan fiş veya bilgi fişi çıkarmalarının amacı ne olabilir? Onun yerine, bu iş yerlerine hizmet veren ödeme kuruluşları, e-arşiv faturası düzenleyerek müşteriye ulaştırabilir ve bu e-arşiv faturalar da zaten GİB’in sistemine belirli peryotlarla bildirilir. hadi diyelim bu peryodu uzun buluyorsunuz, o zaman e-arşiv faturanın raporla bildirilme süresini günlük olacak şekilde düzenlersiniz ve aslında şu anda çok büyük sorun teşkil eden TSM konusunu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Biliyorum; bu yazımı okuyacak ÖKC Donanımı ve yazılımı yapan sağlayıcılar/üreticiler biraz kızacaklar ama; dünyanın trendlerini sadece takip etmek değil; elimizden geldiğince bu standartları yukarı da çıkarmak zorundayız. Bir sektör daha fazla para kazansın diye kimse bu kadar zorluğu iş yerlerinin başına yıkmamalı. Hele ki ekonominin S.O.S. verdiği şu günlerde, atılacak bu türden adımlar, özellikle küçük esnafın önünü açacaktır. Dediğim gibi; bu düzenlemeyi belki ciro bazında nispeten küçük işletmelerde uygulamak ile de başlanabilir, mesela yıllık 250.000 TL cirosu olan mükelleflerin, e-arşiv ve mobil ödeme seçeneği kullanmaları halinde ÖKC alması zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ödeme kuruluşları da, e-arşiv hizmetlerini iş yerlerine ücretsiz vererek hem müşteri sayısının artışından gelecek ek ciro ile aradaki farkı kapatırlar, hem de üye iş yerlerine ek külfet olarak görünen ÖKC kalemi ortadan kalkmış olur.

Neden olur, neden olmaz? Bu konuda başka görüşlere de açığım ve dinlemek isterim.

Herkese kolay gelsin

Ali Bulut

Şişli

ali@alibulut.com.tr

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar