Özel Entegratörlük İşleri Danışmanlığı Nedir?

Hits: 440

Merhaba;

Malum, bu günlerdeki en popiler iş kollarında biri E-fatura, E-Defter, E-Arşiv ve E-Bilet gibi ürünleri satarak ve servisini vererek, Özel Entegratör olmak.

Peki her yazılım firması, ya da her muhasebe/vergi mevzuatı bilen kişi/kurum özel Entegratör olabilir mi ? Hemen cevap vereyim : HAYIR !

Bu konuda çok detaylı bilgiler verilebilir ancak ben çok da detayına girmek istemiyorum, bununla ilgili merak edenler Gİb’in efatura sitesini ( https://efatura.gog.tr ) ziyaret edebilir ya da forumları araştırıp  (https://forum.efatura.gov.tr ) konu hakkında bilgi alabilir.

Özellikle Özel Entegratör olmak isteyenlerin; birçok konuyu aynı anda götürebilecek kadroya ihtiyacı olacaktır : Mevzuat, teknik, dökümantasyon vs..

Dolayısıyla bunları hızlıca yapabilmek için de; bu işlerin birbirleri ile etkileşimlerini, hangi işin ne zaman ve nasıl yapılacağını, hangi dökümanı needen alıp hangi işle ve ne zaman destekleyeceğinizi iyi biliyor olmanız  lazım.

Bunlardan daha da önemlisi; teknik tarafta; Özel Entegratörlük test adımlarını hızlı geçmeniz gerekiyor :

1- Performans Testleri

2- Özel Entegrasyon Testleri

Bu testler hakikaten çok bilgi ve birikim isteyen, birçok farklı alanı içeren (imzalama, webservis, XML, XSLT vs..) bir alan. Bunlar için ayrı bir program bile yazılması gerekebilir.

İşte bu yüzden; Özel Entegratör Olmak isteyenlerin, sıradan yazılımcıların kucağına düşmeden bu işlemleri geçmesi için  bir bilenden danışmanlık almaları ve referans verilecek kadrolarla yola çıkmaları hem zaman hem de para kazandıracak bir adım olacaktır.

Bundan sonrası ise; BİS  raporu dediğimiz ve sizin Özel Entegratör olarak nasıl bir bilgi sistemi kullandığınızı, çıkacak aksiliklere göre oluşturduğunuz senaryoları ve bu senaryolar gerçekleştiğindeki almayı planladığınız önlemleri, sisteminizi sürekli çalışır şekilde nasıl tutacağınızı vb detayları içeren dökümanın hazırlanması ve onaylanması gerekiyor. Bu kısmın incelemesi genelde birkaç ay sürebilmekte (sanırım starteji olarak 1-2 ay bekletiliyor gibi geldi bana).

Bu konularda bir planınız varsa, özel entegratör olmak istiyorsanız, mutlaka yapılması gereken işlerin detayını öğrenmeden yola çıkmayın, her yazılımcınn “o iş kolayi hemen yazarız” demesine kanmayın..

Bir sonraki yazımda özel entegratör olmak için gerekli, teknik, mevzuat ve idari adımları tek tek yazıp, kimin nerede ne tür sorumlulukları olduğunu belirten bir tabloyu ilk defa sizinle paylaşacağım.

Teşekkürler,

İyi Çalışmalar

Ali Bulut

Şişli

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar