1 Ocak 2016 Geliyor ! Ne Bekliyoruz?

Hits: 19

Merhaba;

UBL 2.1 geçişinin ardından artık hepimiz 1/1/2016 tarihinde “live” olacak “ÖKC”, “E-Arşiv Faturası” ve “E-Fatura-Yeni Kapsama Girenler” konularına kilitlendik tabiri caizse.

Ancak; firmalardan gelen geri bildirimlerden anladığım, herkes işini yine son aya, hatta son 15 güne bırakma eğiliminde. Detaya girmeden yazayım :

İşinizi son güne bırakmayın, çıkacak aksaklıkların faturasını da çözüm ortağı entegratöre yüklemeyin!

E-Arşiv Faturasında detay çok !

Özellikle E-Arşiv Faturası, kesinlikle çok detayı olan bir proje. Birden fazla noktada, farklı operasyonları olan firmaların E-Arşiv projeleri kendi başına en az 45 gün sürecektir. Böyle bakıldığında bazı projeler bugün bile başlasa yıl sonuna yetişmeyecek gibi.

Yeni Kapsama giren E-Fatura Mükellefleri?

Aynı konu E-Fatura için de geçerli. ERP’lerinden “Entegrasyon” veya “Özel entegratör” yöntemlerinden birine fatura gönderimi yapacak firmalar her halukarda bir “ERP<->E-Fatura” entegrasyon süreci yaşayacaklar. Bu süreç de 10-15 günden daha az sürmeyecektir. Piyasadaki konnektörler “tak-çalıştır” şeklinde çalışıyor gibi sunulmasına karşın; yoğunluk nedeniyle geri dönüşler o kadar hızlı olamayacaktır.

MALİ MÜHRÜNÜZÜ HER HALÜKARDA ALIN !

Diğer yandan; eğer E-Fatura’ya geçecekseniz; hangi yöntem veya firmayı seçecekseniz seçin; Mali Mührünüzü KAMUSM’den alın ve işinizi garantiye alın. Çünkü mali mührün başvurusu, size ulaşması da yine minimum 10-15 günlük bir süreç olacak, yıl sonuna doğru bu sürecin daha da uzayacağını hesaba katın lütfen.

Hemen başvurunuu yapın : https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go

Entegrasyon Yöntemini Seçenler !

Entegrasyon yöntemini seçenleri; ayrıca bir test süreci bekliyor. test ortamının hazırlanması, SSL, domain, GİB E-Fatura performans testleri, SIFIR KDV’li fatura vs derken; yine 1 haftalık bir süreç var. ve dahası; GİB tarafından bu testlerin kontrol edilip size dönüş yapılması gerekiyor. Beklemek yok o zaman.

Son söz :

Seçimlerden sonraki ilk gün; projelerinizi başlatacak şekilde kendinizi ayarlayın, firma seçiminizi ve yöntem seçiminizi yapın.

Herkese kolay gelsin!

Ali Bulut

ali@alibulut.com.tr

26.10.2015

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla