Yurtdışında Lise Okuması İçin Çocuğunuzu Gönderir misiniz? (1)

Hits: 599

Merhaba;

Bugün biraz E-Dönüşümden sıyrılıp eğitim alanı ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Aslında bugün Hurriyet’in web sitesindeki bir yazı/reklam ( http://www.hurriyet.com.tr/paylas/liseyi-yurt-disinda-okumak-icin-bilmeniz-gereken-her-sey-2765 ) gözüme çarptı. Oradaki haberi okuyunca, kendi yaşadığım deneyimleri paylaşmak ve bu konuda karar almak isteyip de nereden başlayacağını bilemeyen kişilere yardımcı olmak istedim.

Öncelikle kendi durumumumdan bahsedeyim : Kızım özel bir yabancı lisede hazırlık okudu ve Lise 1. sınıfı bitirdi. Ancak, hep kendisini yurtdışında okumak üzerine kodlamıştı ve birgün okulunun yurtdışı değişim programları ile ilgili bilgilerle karşıma geldi. Baba ben yurtdışında okumak istiyorum dedi. Öncelikle Amerika ve Kanada istedi ve ben “dur bakalım” dedim.

Bundan 4-5 yıl önce; kendisini 1996 yılından beri tanıdığım bir arkadaşım, çok öenmli ve popüler bir online eğitim (Üniversite, MBA, MSc) kurumunun (http://www.laureate.net ) uluslararası marketing direktörü olarak çalışıyordu ve kendisini arayıp sormak, danışmak istedim. Her ne kadar kendi dalı olmasa da; eğitim konusunda benden daha deneyimli olduğu kesindi ve kendisine birkaç gün süre vermemi istedi, ne yapabilirim bakayım dedi.

exeter

Preben, hakikaten bize öyle bilgilerle geldi ki; biz meğerse hiçbir şeyden haberimiz yokmuş. Öncelikle nasıl bir Lise eğitimi almayı planladığınız önemli. Ve Preben bana, eğer eğitim diyorsanız, bu işin en iyisi İngiltere’de. O yüzden biz tüm diğer opsiyonları bırakıp İngiltere üzerine yoğunlaştık.

Daha sonra nasıl bir eğitim demiştik ya; işte bunun için size tavsiyem http://www.ibo.org/en/programmes/ sitesine gidip, buradaki yazıları, hangi tür okullar var bunları incelemenizdir. Bu site, IB yani International Baccalaureate (Tüm dünyada geçerli diploma veren eğitim kurumları) ve bu kalitede eğitim veren okulların bağlı olduğu uluslararası organizasyonun web sitesi. Buradan tüm bu okullara ve websitelerine, ne tip lise eğitim programları sunduklarına ulaşabilirsiniz. Türkiye’den de birçok okul bu listede yer alıyor. (Türkiye’deki okulların durumu ile ilgili yerim kalırsa bu yazıda, olmazsa başka yazıda ayrıca konuşacağım)

Neyse, biz harıl harıl bu listedeki okulları inceledik, sitelerine baktık, ne tip dersler, okulların yerleri, tarihçeleri, FİYATLARI (!) gibi bir çok konuyu gözden geçirdik. Tüm bunları yapmaya Kasım ayında başlamıştık, Ocak-Şubat gibi araştırmalarımız daha da hızlandı. Çünkü Eylül’de yeni öğretim yılına yetişmek istiyorduk.

İlk baktığımız okulların fiyatları bizi biraz korkuttu ve soğuttu açıkçası. Bu durumu Preben’e söylediğimde; baktığımız okulların hepsinin “Private College” olduğu ve Devlet okullarına bakmamızı salık verdi ve nasıl yapacağımız konusunda da bize yardımcı oldu. (İnsanın başvuracağı bir tanıdığı olması hakikaten çok özel hissettiriyor kendini)

Biz tekrar işe koyulduk ve kızımla okulları araştırmaya başladık. Sonunda 3-4 kolej aklımıza yattı ve bu okullarla iletişime geçtik. Önce sayfalarındaki formları doldurduk, emailler attık, sonrasında telefonlarla görüştük ve isteğimizi söyledik. Sonuçta bu opsiyon sayısını 2’ye indirdik ve bu iki kolejle devam ettik.

Tabii kolejler de hemen size bazı formlar gönderiyor, bunları doldurmanızı istiyorlar. Şimdi bazı konuları madde madde geçmek istiyorum; çünkü hakikaten dikkat edilecek, çalışılacak o kadar çok nokta var ki; hangisinin hangi sırada olup olmamasından çok, bunların hepsinin mutlaka sağlanıyor/yapılıyor olması önemli.

1- IELTS : Evet, bu çok önemli! Çocuğunuzun dil seviyesi İngiltere’de okuyacaksa gerekli olan bu sınav sonucunu biran önce almanız gerekiyor. genelde IELTS sınavında 5.5 (Liseler için) , 6.5 (Üniversiteler için) gerekiyor. Ancak, burada çok önemli bir konu var; daha sonra belirteceğim İngiltere TIER-4 Visa için mutlaka IELTS (UKVI) sınavına katılmak gerekiyor. Bu sınav da IELTS gibi fakat daha secure bir sınav.

2- Admission Fee/Tution Fee /  Fiiii de fiiiii :)))) .. Bu kısım sanırım hepimizin kulak kesileceği bir yer. Her ailenin bütçesi farklıdır ancak İngiltere’de Lise okutacaksanız, 5.000 Pound ile 90.000 Pound arasında paralardan bahsediyoruz (Tution fee, yani okula ödeyeceğiniz yıllık eğitim ücreti) Bunun yanında bazı okullar yönetim/önkayıt parası da talep edebiliyorlar (Admission fee).

3- Accomodation (İngilterede yaşama7yeme/içme) : Kızınızı/Oğlunuzu lise eğitimi için göndereceksiniz. Peki nerede kalacak? Nasıl yaşayacak? ne yiyip ne içecek? Eğer kendiniz de gidip yerleşecekseniz sorun yok tabii ki. Ancak çocuğunuz orada kendi başına kalacak ise bazı kurallara uyulması gerekiyor :

a) 16 yaşından küçük ise : Bu durumda her halükarda İngilterede legal bir akraba veya velisinin bulunması gerekiyor. Aksi taktirde çocuğunuza eğitim vizesi (TIER 4 Child) vermiyorlar.

b) 16 yaşından büyük ise (1 gün dahi kalmışsa 16 yaşına, sizin vize başvurunuzu kabul etmiyorlar, başvuramıyorsunuz), bu durumda kendi başına İngiltere’de kalabiliyor ancak sizin izniniz ve garantiniz ile. Yani çocuğun tüm eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağınıza dair tahhütname, banka hesabınızda vize başvurusundan en az 28 öncesinden itibaren 9 aylık yaşamasında harcıyacağı tutar (ki bu 1015 pound/ay =9135 Pound)  bulunmalı ve bunu vize evraklarını verirken belgelemelisiniz.

Gelelim nerde ve nasıl yaşayacağına : Bu konuda okullar size seçenekler sunuyorlar. bazı okulların yurtları var. bazıları çocuklar için evler kiralama işlemlerini organize ediyorlar, bazıları da Host family denilen, çocuğunuzun bir İngiliz aile ile kalmasını sağlıyorlar. Her durumda aylık veya haftalık belirli bir tutar sizden talep ediliyor. genelde bu tutar 15 Pound ile 30 Pound günlük olarak değişiyor. Hosted Family seçerseniz, çocuğunuzun sabah-öğle-akşam yemekleri, kendisine ait odası vs hepsi içinde oluyor. (ilginç bişey söyleyeceğim; oradaki aileler sanırım bizden daha iyi besliyorlar çocuklarımızı. her sabah kahvaltısını mutlaka yaptırıyorlar ve çıkarken en az 4-5 çeşit yemek ile bir sulukta suyunu da çantasına koyuyorlar 🙂 )

hosted-family

Biz hosted Family seçeneğini seçtik, çok memnunuz. 2 farklı aile ile yaşadı kızım ve her ikisi de mükemmel çıktı. neden mi? Çünkü biizm okulumuz aynı aile ile 33 yıldır çalışıyor ! Evet! şaka gibi ama 33 yıl bu aile yabancı bir öğrenciyi barındırıyor evinde.

4- İnterview’ler (Görüşmeler) : Okul, mutlaka çocuğunuz ile bir skype görüşmesi yapmak istiyor. hatta bir değil birçok kez. Öncelikle bir tanışma görüşmesi yapılıyor. Genel olarak hem çocuğun hem de velinin asıl istekleri ve beklentileri anlaşılmaya çalışılıyor. Ama esas konu, dile ne kadar hakim olduğunuz belirleniyor. Burada birkaç farklı departman sizinle görüşmek isteyebiliyor.

5- Assesment (Değerlendirme) : Çocuğunuzun aldığı desrlerin belirlenmesi için, mevcut Türkiye’deki okulunuzdan bir transcript almanızı ve göndermenizi isteyeceklerdir. Lisenin hangi sınıfından devam edecekseniz (IB programları 2 yıl genellikle,, Lise 2’ye geçmiş bir çocuk 2 yıl okuyup üniversiteye devam edebiliyor, bu da Türkiye’ye göre 1 yıl kazançlısınız demek !) buna göre çocuğunuza bazı derslerden ödev / görevler veriyorlar ve 1-2 hafta içerisinde el yazısı ile yapılmış bu görevleri alıp değerlendiriyorlar. Burada matematik sorularından essay yazmaya kadar çok çeşitli görevler istenebilir.

6- Assesment sonrası : Assesment sonrasında da gerekli olduğunda ayrıca bir interview yapılabiliyor, ilgili derslerin departmanları çocukla görüşmek isteyebilirler.

7- Offer Letter  (Teklif Mektubu): Tüm bu aşamaları atlattınız ve okul çocuğunuzun ilgili programa devam edebileceği kanaatine vardı. Size bir teklif sunuyor ve bunu yazılı olarak bildirmek zorunda. Bu teklif mektubunu da vize başvurusunda (TIER4 vize) istiyorlar.

8- Scholarship  (Burs): Burası, yani burs kısmı çok önemli ve çocuğunuzun masraflarını kısmanız için birçok yer burs verebiliyor. Ancak çoğunlukla bu burslar üniversite öğrenimi için olduğundan, işiniz biraz zor olabilir. Biz biraz çok çalıştık ve hemen tüm okul ücretlerini bulduğumuz burslar yardımı ile karşıladık. Eğer iyi bir araştırma ve düzgün başvurular yaparsanız, gerçekten eğitim masraflarınızı çok düşük seviyelere indirebilirsiniz.

Burada yazımın ilk bölümünü tamamlamak istiyorum. Sonraki bölümde vize başvuru süreci, ödenen paralar, İngiltere’ye gidiş, yapılması gerekenler konusunda deneyimlerimi paylaşacağım.

************************* BİRİNCİ BÖLÜM SONU *********************************

Ali Bulut

ali@alibulut.com.tr

NOT : Bu yazının orjinali http://alibulut.com.tr sitesinde yayınlanmıştır. İzinsiz alıntı yapılması ve yayınlanması yasaktır! (c) 2016-İstanbul

You may also like...

Leave a Reply

Skip to toolbar